Субота, 18.05.2024, 14:31

Головна » 2011 » Листопад » 8 » Петро Яцик – відомий канадський бізнесмен і меценат українського походження
Петро Яцик – відомий канадський бізнесмен і меценат українського походження

Петро Яцик  (1921 - 2001) – відомий канадський бізнесмен
і меценат українського походження

Петро́ Дми́трович Я́цик (*7 липня 1921, Верхнє Синьовидне, Сколівський район, Львівська область – † 8 листопада 2001) – канадський підприємець українського походження, меценат і філантроп, відомий своїм вагомим вкладом у фінансування українознавства на Заході та в Україні.

Серед найголовніших проектів, профінансованих Яциком:
          •    Український науковий інститут Гарвардського університету
          •    Енциклопедія українознавства
          •    Канадський інститут українських студій
          •    Міжнародний конкурс знавців української мови

Біографія

Народився у заможній селянській родині, закінчив 7-річну сільську школу, вчився на сільськогосподарських та залізничних курсах. Працював помічником машиніста. Під час війни співпрацював з українськими партизанами.
1944 - виїхав на Захід, проживав у Німеччині. Закінчив Український технічно-господарський інститут у Регенсбурзі (1947), в якому вивчав економіку.
З 1949 року - у Канаді: власник і президент приватної будівельної фірми Prombank Investment Limited (P. Jacyk Group).
Фундатор Міжнародного благодійного фонду «Ліга українських меценатів», був його почесним президентом.

Доброчинна діяльність

Петро Яцик – один із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн. доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті.
Пожертвував мільйон доларів на історичні досліди, що з подвоєнням цих фондів від Альбертського уряду творить три мільйоновий фонд Яцика при Канадському інституті українських студій (КІУС) в Едмонтоні. Завдяки внесеним П.Яциком 750 тисяч доларів відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім.Гаррімана при Колумбійському університеті. Коштом мецената видано чимало наукових монографій з історії України (зокрема переклад Історії України-Руси М.С.Грушевського англійською мовою), економіки, політології, медицини, етнографії. Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 мільйонів доларів.
Міжнародному конкурсу знавців української мови, меценатом якого був П.Яцик, надано його ім'я.
За багатолітню меценатську діяльність нагороджений «Почесною відзнакою Президента України» (1996), а до свого 80-ліття — орденом князя Ярослава Мудрого.
Переглядів: 2881 | Додав: sasha-str | Теги: Луцька ЗОШ №13, Петро Яцик | Рейтинг: 0.0/0
«  Листопад 2011  »